Kancelaria Concierge / Fundacja / Statut Fundacji
1. Fundacja pod nazwą „Fundacja Concierge Prawo i Finanse” z siedzibą przy ul. Wincentego Witosa 3A/9, 18-500 Kolno, Polska, NIP: 2910235273, REGON: 529382325, KRS: 0001120600, zwana w dalszej treści Statutu “Fundacją”, działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz. U. z 2020, poz. 2167) i ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 z późn. zm.). oraz niniejszego Statutu.
2. Fundacja została ustanowiona przez:
Łukasz Dominik Sankiewicz
Kamil Łukasz Góra
zwanych dalej „Fundatorami”.
3. Fundacja jest apolityczna i nie związana z żadnym wyznaniem.
§ 2
Fundacja ma osobowość prawną.
Siedzibą fundacji jest miejscowość Kolno w województwie podlaskim.
Fundacja została ustanowiona na czas nieoznaczony
1. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie
niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także
poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy
w wybranych językach obcych.
1. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, a także przystępować do spółek i fundacji.
2. Fundacja jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (ustawa o działalności pożytku publicznego) (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 z późn. zm.).
3. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego, na rzecz ogółu społeczności, a w szczególności osób, o których mowa w par. 9 Statutu Fundacji; działalność ta jest wyłączną statutową działalnością Fundacji.
4. Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
5. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych czyli na prowadzoną przez siebie działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych.
6. Fundacja nie działa w celu osiągnięcia zysku; osiągany dochód przeznaczać będzie na realizację celów statutowych.
Fundacja może ustanowić odznaki i tytuły honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
Ministrem właściwym ze względu na cel Fundacji jest Minister Sprawiedliwości oraz Starosta Powiatu Kolneńskiego.
Celami Fundacji są:
1. Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego, a szczególnie w rozwoju i promowaniu wiedzy na temat prawa w społeczeństwie, organizując kampanie informacyjne, prowadząc warsztaty, szkolenia i seminaria z zakresu prawa. Zwiększenie świadomości prawnej obywateli Polski poprzez dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji prawnych, publikacje edukacyjne oraz współpracę z mediami i innymi organizacjami społecznymi. Umożliwienie Polakom lepsze zrozumienie ich praw i obowiązków oraz kształtować postawy obywatelskie oparte na poszanowaniu prawa.
2. Wspieranie rozwoju kompetencji przedstawicieli organizacji pozarządowych. Organizowanie szkoleń, warsztatów i kursów doskonalących umiejętności niezbędne do skutecznego prowadzenia organizacji pozarządowej, w tym zarządzania, pozyskiwania środków, komunikacji i pracy z wolontariuszami.
3. Organizacja szkolenia, warsztaty i kursy doskonalące, mające na celu podnoszenie umiejętności niezbędnych do efektywnego wykonywania zawodów prawniczych oraz wspierania przedsiębiorców. Wzmocnienie kompetencji zawodowych prawników, doradców podatkowych i innych specjalistów, aby mogli skuteczniej wspierać swoich klientów i przyczyniać się do rozwoju lokalnej społeczności biznesowej.
4. Propagowanie tradycji i historii polskiego państwa, prawa, ustroju poprzez organizowanie kursów, seminariów dla dorosłych i edukacji dzieci.
5.Budowanie sieci współpracy między organizacjami pozarządowymi – Inicjowanie i wspieranie działań, które sprzyjają wymianie doświadczeń, najlepszych praktyk i współpracy między organizacjami pozarządowymi na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
6. Doradztwo podatkowe i prawne, korzystając z nowoczesnych środków komunikacji, w tym za pośrednictwem Internetu.
7. Działania na rzecz poprawy otoczenia prawnego i instytucjonalnego – Lobbying i działania adwokackie mające na celu tworzenie korzystniejszych warunków dla działania i rozwoju organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw w tym poprawę przepisów prawnych, procedur administracyjnych i dostępu do finansowania.
8. Tworzenie miejsc do współpracy dla osób związanych z prawem, administracją, organizacjami pozarządowymi poprzez wynajmowanie, udostępnianie lokali, mieszkań, biur.
9. Popularyzacja idei mediacji między-społecznych, budowania lokalnych więzi oraz współuczestnictwa we wspólnych inwestycjach edukacyjnych w tym przedsięwzięcia tworzenia klubów i stowarzyszeń naukowych.
10. Działalność na rzecz organizacji, których celami statutowymi jest działalność: oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu,
ochrony środowiska, obronności narodowej, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, pomocy w rozwoju dzieci i młodzieży, szerzenia współ idei twórczych i rozwojowych, tworzenia przestrzeni do promocji prawa polskiego i europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
11. Współpraca z innymi organizacjami i instytucjami pozarządowymi.
12. Dostarczanie bezpłatnych porad prawnych dla osób potrzebujących – Tworzenie punktów konsultacyjnych lub platform online, gdzie osoby nieposiadające dostępu do pomocy prawnej mogą otrzymać wsparcie i poradę w kwestiach prawnych.
13. Działalność wspomagającą rozwój osobisty, w tym rozwój przedsiębiorczości u osób i w środowiskach wykluczonych społecznie.
14. Podejmowanie i realizację wszelkich inicjatyw służących pozyskiwaniu środków pieniężnych od osób prawnych i fizycznych (spółek, firm, instytucji państwowych i innych) na cele statutowe Fundacji;
1. Fundacja dąży do osiągnięcia celów statutowych angażując oraz reintegrując zawodowo i społecznie osoby ze środowisk zmarginalizowanych i wykluczonych, w szczególności aktywizując zawodowo osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, osoby długotrwale bezrobotne oraz osoby z niepełnosprawnościami i zaburzeniami psychicznymi.
2. Aktywizacja zawodowa będzie prowadzona z poszanowaniem zasad równego traktowania wobec prawa, w szczególności w zatrudnieniu bez względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, religię, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacje seksualną, tożsamość płciową, lub jakiegokolwiek innego powodu zagrażającego wyeliminowaniem ze społeczeństwa.
3. Zmiana celów fundacji może nastąpić na mocy decyzji Zarządu Fundacji.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez następujące działania podejmowane na rzecz osób, placówek, ośrodków i instytucji, poprzez:
1) Prowadzenie kampanii społecznych poprzez szereg działań informacyjnych podnoszących świadomość społeczną.
2) Rzecznictwo interesów grup reprezentowanych przez fundację.
3) Działalność edukacyjną, wydawniczą, rozrywkową, produkcyjną i badawczą – w ramach zagadnień związanych ze statutem fundacji.
4) Współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji.
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać i dokonywać darowizn na rzecz działalność innych osób i instytucji
zbieżnych z jej celami.
Fundacja może udzielać stypendiów honorowych ludziom wyróżniającym się działalnością na rzecz propagowania prawa i praworządności oraz udzielać stypendiów naukowych i rozwojowych dla rokujących uczniów i studentów.
1. Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 10000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych 00/100.) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
2. Z funduszu założycielskiego na działalność gospodarczą prowadzoną przez Fundację przeznacza się kwotę 1 000,00 zł (słownie: jeden tysiąc złotych 00/100).
3. Realizacja celów Fundacji finansowana jest z majątku Fundacji oraz z przychodów uzyskanych przez Fundację, na zasadach przewidzianych w niniejszym statucie.
Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i w rozmiarach służących realizacji celów statutowych Fundacji. Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji może być działalność w zakresie:
1. 69.10.Z Działalność prawnicza
2. 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.
3. 85.60.Z Działalność wspomagająca edukację
4. 85.59.B – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
5. 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana
6. 63.99.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana
7. 66.19.Z – Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych
8. 68.20. Z „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi
9. 70.21.Z – Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja
Przychody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:
a) majątku własnego fundacji;
b) środków finansowych przekazanych w formie darowizny, subwencji, dotacji przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz inne organizacje;
c) darowizny, spadki i zapisy w przypadku powołania do dziedziczenia, których przedmiotem są środki pieniężne, nieruchomości i rzeczy ruchome;
d) oprocentowanie rachunków bankowych lokat kapitałowych i papierów wartościowych;
e) wpływów ze zbiórek i imprez publicznych, loterii organizowanych przez Fundację na podstawie odpowiednich zezwoleń;
f) zaciągniętych pożyczek;
g) nawiązek świadczeń pieniężnych zasądzonych na rzecz Fundacji przez sąd;
h) innych wpływów i dochodów,
i) działalności statutowej odpłatnej i działalności gospodarczej.
1. Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
3. Fundacja może tworzyć fundusze, w tym o charakterze celowym, zgodnie z wolą ofiarodawcy sygnowane jego nazwiskiem lub nazwą.
4. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej lub obcej w bankach krajowych lub zagranicznych.
5. Fundacja nie może udzielać pożyczek lub zabezpieczać swoim majątkiem zobowiązań w stosunku do Fundatora, członków organów Fundacji, jej pracowników oraz osób, z którymi pracownicy lub członkowie władz pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki, kurateli (zwanych dalej: osobami bliskimi).
6. Majątek Fundacji nie może być przekazywany na rzecz Fundatora, członków organu Fundacji ani jej pracowników, na zasadach odmiennych niż te, które ustalono w stosunku do osób niezwiązanych z Fundacją
1. Przychody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
3. W przypadku powołania fundacji do dziedziczenia jej zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Fundacja może udzielać oprocentowanych pożyczek pieniężnych
1. Organem Fundacji jest Zarząd Fundacji.
2. Uchwały organów Fundacji zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków, chyba, że niniejszy Statut lub regulamin działania danego organu, uchwalony zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu, przewiduje inny sposób podjęcia uchwały. W sytuacji, gdy liczba członków organu jest parzysta, decydujący głos należy do Prezesa danego organu;
1. Zarząd Fundacji składa się z 1 (jednego) do 5 (pięciu) członków, w tym Prezesa powoływanych i odwoływanych przez Fundatorów jednomyślną decyzją.
2. Członkiem Zarządu może być również Fundator.
3. Kadencja członków Zarządu jest bezterminowa.
4. Członkostwo w Zarządzie ustaje z chwilą rezygnacji, śmierci członka Zarządu, albo wskutek odwołania.
5. Odwołanie członka Zarządu następuje w razie:
a) wykonywania działalności, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji członka Zarządu,
b) choroby, ułomności lub utraty sił – powodujących trwałą niezdolność do sprawowania tej funkcji,
c) nie spełniania obowiązków członka Zarządu przez okres dłuższy niż 2 (dwa) miesiące,
d) nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu,
e) istotnego naruszenia postanowień Statutu.
f) Fundatorzy jednomyślną decyzją mogą odwołać członka Zarządu w każdym czasie.
g) Członek Zarządu składa oświadczenie o rezygnacji i przedkłada je obu Fundatorom.
6. Funkcję Członka Zarządu można pełnić więcej niż przez 1 kadencję.
1. Zarząd Fundacji kieruje jej działalnością i reprezentuje Fundację na zewnątrz.
2. Do reprezentowania Fundacji upoważniony jest każdy członek zarządu działający samodzielnie.
3. Zarząd może określić szczegółowo tryb i organizację swojej działalności, w tym poszczególne uprawnienia członków Zarządu w drodze regulaminu organizacyjnego.
Do kompetencji Zarządu Fundacji należy:
1. kierowanie bieżącą działalnością Fundacji oraz reprezentowanie jej na zewnątrz,
2. zarządzanie majątkiem i funduszami Fundacji,
3. ustalanie wielkości zatrudnienia,
4. ustalanie zasad wynagradzania, wielkości środków na wynagrodzenia i nagrody dla pracowników Fundacji oraz osób współpracujących z Fundacją na podstawie umów cywilnoprawnych,
5. uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Fundacji,
6. realizacja programów działania Fundacji,
7. sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji wymaganego przepisami rachunkowości i rocznego sprawozdania z działalności Fundacji zgodnie z ustawą o fundacjach oraz ustawą o działalności pożytku publicznego,
8. realizacja szczególnych decyzji darczyńców, o ile nie są one sprzeczne z celami Fundacji bądź z postanowieniami niniejszego Statutu,
9. uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych,
10. dokonywania zmian w Statucie.
1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
2. Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej
zmianie cel Fundacji.
W sprawach połączenia z inną Fundacją właściwy jest zarząd, przy czym jego decyzje zapadają w drodze jednomyślnej uchwały.
§ 27
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana, lub w razie wyczerpania się jej środków i majątku.
2. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
3. Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Zarząd Fundacji.
4. Majątek pozostały po likwidacji przeznacza się na cel statutowy Fundacji, o którym mowa w par. 9 Statutu, w szczególności poprzez przekazanie go instytucjom, których działalność odpowiada temu celowi Fundacji.
Zmiany w Statucie Fundacji dokonuje Zarząd Fundacji z własnej inicjatywy.
Otrzymuj najświeższe informacje
Wybierając naszą kancelarię, wybierasz pewność, że Twoje sprawy będą prowadzone przez ekspertów, którzy troszczą się
o osiągnięcie najlepszych rezultatów.
8.00 – 16.00
Zamknięte
Created with ❤️ by Codelio