Blog

Kancelaria Concierge / Blog 

Każda umowa wymaga przemyślenia. Pochopność może doprowadzić do utraty majątku – zwłaszcza nieruchomości – o charakterze trwałym i niezgodnym z zamierzeniami zainteresowanych.


Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest jedną z form zabezpieczenia wierzyciela w przypadku braku wypłacalności dłużnika, polegającą na przeniesieniu na wierzyciela własności rzeczy ruchomych bądź nieruchomości. 

Przewłaszczenie na zabezpieczenie, którego przedmiotem jest nieruchomość, jest prawnie dopuszczalne. Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest najczęściej stosowana jako zabezpieczenie spłaty pożyczki. W wyniku przewłaszczenia dłużnik przenosi własność nieruchomości na wierzyciela, z zastrzeżeniem zobowiązania wierzyciela do powrotnego przeniesienia własności po spłacie pożyczki. 

Ważne jest, aby umowa zawierała niezbędne elementy zabezpieczające również interesy dłużnika, który częstokroć dokonuje przewłaszczenia nieruchomości o wartości znacznie przewyższającej wartość długu. 

I tak, koniecznym jest zobowiązanie wierzyciela do powrotnego przeniesienia własności po rozliczeniu długu przez dłużnika oraz wprowadzenie uregulowań, które szczegółowo ustalają tryb dokonywania wyceny nieruchomości (w przypadku nierozliczenia długu przez dłużnika) dla potrzeb jej wymuszonej sprzedaży, jak również ustalenie zasad rozliczenia ewentualnej różnicy wartości pomiędzy kwotą długu a kwotą uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości (zwrot dłużnikowi różnicy wartości). 

Przy zachowaniu powyższych zasad umowa przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie stanowić może rzetelny sposób zabezpieczenia wierzytelności.

Niespłacenie długu (pożyczki) doprowadza do bezpowrotnej utraty własności nieruchomości. Ten skutek jest powodem nierzadko spóźnionej refleksji osób akceptujących wskazany sposób zabezpieczenia i nieumiejętności dalszych działań prawnych związanych z rozliczeniem wartości nieruchomości w stosunku do długu (np. z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia wierzyciela). 

Ostatnie posty

Uncategorized

Jak uratować firmę przed bankructwem: Kompleksowy przewodnik restrukturyzacji cz. 3

Brak płynności finansowej to jeden z najczęstszych i najpoważniejszych problemów, z jakimi mogą zmagać się przedsiębiorcy. Gdy firma nie jest w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań – czy to wobec dostawców, pracowników, czy instytucji finansowych – natychmiastowe działanie staje się kluczowe, aby zapobiec pogłębieniu kryzysu i ewentualnemu bankructwu. Co zatem zrobić, gdy firma traci płynność finansową?

Read More
Jak uratować firmę przed bankructwem
Restrukturyzacja firmy

Jak uratować firmę przed bankructwem: Kompleksowy przewodnik restrukturyzacji cz. 2

Zanim firma podejmie jakiekolwiek działania restrukturyzacyjne, kluczowe jest prawidłowe zdiagnozowanie problemów finansowych. Wczesne rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych może pomóc właścicielom firm podjąć szybkie i skuteczne działania, które zapobiegną dalszemu pogłębianiu się kryzysu. Jak rozpoznać, że firma zmaga się z problemami finansowymi, i jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności?

Read More