Blog

Kancelaria Concierge / Blog 

Przede wszystkim musisz pamiętać, że każde przeniesienie własności nieruchomości wymaga, pod rygorem nieważności, formy aktu notarialnego.  Wszelkie umowy pisemne w tym zakresie będą nieważne. Uważaj na osoby proponujące ci przeniesienie własności nieruchomości w drodze zwykłej, pisemnej umowy. Albo nie posiadają wymaganej wiedzy, albo wprost przeciwnie – z pełną świadomością chcą cię oszukać.

Umowa przenosząca własność nieruchomości musi być zawarta u notariusza. Powyższa zasada dotyczy także przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntów lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.


Umowa deweloperska

To stosunkowo nowy typ umowy regulowany przez ustawę z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Na podstawie takiej umowy deweloper zobowiązuje się, po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego, do ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę albo do przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym.

Na etapie budowy, tzn. do momentu uzyskania dla budynku pozwolenia na użytkowanie, każdy deweloper ma obowiązek zawierać umowy deweloperskie, a nie żadne inne. Umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Jej zadaniem jest zwiększenie ochrony kupującego, a zwłaszcza zabezpieczenie pieniędzy, które wpłaca on deweloperowi już na etapie budowy, a jeszcze przed przeniesieniem własności nieruchomości. 

Umowy deweloperskie to niekiedy bardzo obszerne i trudne umowy wymagające dołączenia wielu dokumentów. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy o wszystko pytać notariusza, który udzieli nam niezbędnych wyjaśnień.

Ostatnie posty

Uncategorized

Jak uratować firmę przed bankructwem: Kompleksowy przewodnik restrukturyzacji cz. 3

Brak płynności finansowej to jeden z najczęstszych i najpoważniejszych problemów, z jakimi mogą zmagać się przedsiębiorcy. Gdy firma nie jest w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań – czy to wobec dostawców, pracowników, czy instytucji finansowych – natychmiastowe działanie staje się kluczowe, aby zapobiec pogłębieniu kryzysu i ewentualnemu bankructwu. Co zatem zrobić, gdy firma traci płynność finansową?

Read More
Jak uratować firmę przed bankructwem
Restrukturyzacja firmy

Jak uratować firmę przed bankructwem: Kompleksowy przewodnik restrukturyzacji cz. 2

Zanim firma podejmie jakiekolwiek działania restrukturyzacyjne, kluczowe jest prawidłowe zdiagnozowanie problemów finansowych. Wczesne rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych może pomóc właścicielom firm podjąć szybkie i skuteczne działania, które zapobiegną dalszemu pogłębianiu się kryzysu. Jak rozpoznać, że firma zmaga się z problemami finansowymi, i jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności?

Read More